Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi

Ferrari a câștigat, la clasa Hypercar, legendara cursă de 24 de ore de la Le Mans. Locul secund a fost ocupat de Toyota, iar pe 3 s-a clasat celălalt monopost Ferrari 499P de uzină.

A 92-a ediție a legendarei curse de 24 de ore de la Le Mans a ajuns la final. La fel ca și anul trecut, italienii de la Ferrari și-au trecut în cont o nouă victorie la clasa Hypercar, fiind urmați pe podium de Toyota și un al doilea monopost Ferrari de uzină.
După 311 tururi, Ferrari-ul 499P, cu numărul 50, a trecut linia de sosire. A fost pilotat, pe rând, de Antonio Fuoco, Miguel Molina și Nicklas Nielsen.
La clasa LMP2 s-a impus echipa United Autosports, fiind prima victorie după o pauză de 4 ani. Mașina cu numărul 22 a acoperit 296 de tururi.
Au fost lupte aprinse și la clasa LMGT3, acolo unde s-au întrecut echipe ca Porsche, McLaren, Lexus și, desigur, BMW. Pentru aceștia din urmă a concurat Valentino Rossi, fostul multiplu campion MotoGP.
La final, după 280 de tururi, marele câștigător al acestei clase a fost Porsche 911 GT3 R LMGT3, cu numărul de concurs 91.
Cel mai rapid tur, în regim de cursă, i-a aparținut veteranului Kamui Kobayashi, cu monopostul Toyota GR010-Hybrid, cu numărul 7 de concurs. În turul 254, japonezul a fost cronometrat…

Informatii furnizate prin amabilitatea Automarket. Citeste tot articolul: Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi

Articolul “Ferrari, a doua victorie consecutivă la Le Mans. Toyota pe locul doi” al autorului Alexandru Monenciu a fost publicat pe 17/06/2024 de www.automarket.ro