Universitatea a fost eliminată din Europa

Universitatea Craiova a fost eliminată din Conference League de către echipa Maribor, chiar dacă oltenii au câștigat cu 3-2 în meciul retur desfășurat aseară în Bănie. Echipa alb-albastră pierduse meciul tur cu 0-2, ceea ce i-a costat calificarea în turul trei preliminar al competiției. Astfel, Craiova a ratat primul obiectiv din acest sezon, acela de a se califica în grupele Conference League. Echipa condusă de Gâlcă se va concentra acum pe obținerea titlului de campioană.

Alb-albaștrii au deschis scorul printr-un gol marcat de Alex Mitriță, cu un șut din interiorul careului la colțul din dreapta al porții (’52, 1-0). Slovenii au egalat prin Ilicic, care a șutat de la 12 metri, după o pasă venită din stânga în minutul ’68. Știința a revenit în avantaj cu un gol fabulos marcat de Gregorio Sierra. Acesta a marcat un șut puternic din afara careului mare, care s-a dus direct în vinclul porții lui Jug. Oaspeții au reușit să se califice după un contraatac pornit din partea stângă și finalizat de Jakupovic, egalând scorul la 2 în minutul 88. Scorul final de 3-2 pentru Craiova a fost stabilit de Elvir Koljic, cu o lovitură de cap de la 6 metri, după o centrare a lui Mora.

Costel Gâlcă a oferit prima reacție după eliminarea echipei sale din Conference League, declarând că echipa sa a încasat două goluri destul de ușor pe teren propriu. Acest rezultat vine ca o dezamăgire pentru suporterii echipei Universitatea Craiova, care se așteptau la o prezenta solida a echipei în competiție. Acum, echipa va încerca să-și refacă forma și să lupte pentru câștigarea campionatului intern.

Video “UNIVERSITATEA, ELIMINATĂ DIN EUROPA” a fost încărcat pe 02/08/2024 pe canalul YouTube TVR Craiova