Amazing, Healthy, and Delicious: Easy Recipes Using Eggs and Cabbage – Video

Amazing, Healthy, and Delicious: Easy Recipes Using Eggs and Cabbage – Video

Get ready to be amazed by the delicious and healthy recipes in this cooking video! Just pour eggs over cabbage and watch the magic happen. From a mouthwatering cabbage frittata that tastes better than pizza to a savory cabbage and egg dinner that will leave you wanting more, these recipes are easy to make and full of flavor. Whether you’re cooking for breakfast, lunch, or dinner, these dishes are sure to delight your taste buds. With simple ingredients and detailed instructions, you’ll be able to recreate these amazing recipes in your own kitchen. So grab your apron, get cooking, and enjoy a delicious day with these cabbage and egg creations!

Watch the video by Essen Recipes

0 Pershendetje te gjitheve 😘.
0 gjysmë lakër të vogël të bardhë.
0 1/2 lugë gjelle gjalpë.
0 shtoni lakër.
0 6 vezë.
0 I rregullojmë me kripë dhe piper të zi.
0 Djema, ndani me mua recetat dhe pjatat tuaja të preferuara së fundmi 😍 🤤.
0 Copë e vogël presh.
0 1/2 piper zile.
0 3 kampionë.
0 Kopër ose majdanoz sipas zgjedhjes suaj.
0 hidhni vezët e rrahura me perime mbi lakër.
0 vezët do të thithen në lakër dhe perimet do të mbeten sipër.
0 Unë përdor një përzierje të djathit parmixhano dhe çedër, ju mund të përdorni djathin tuaj të preferuar 😋.
0 Piqeni në 190°C / 375°F për 45 minuta.
0 Bëhuni gati për recetën e dytë më të shijshme 😋.
0 mm…e shijshme 😋.
0 2 lugë gjelle vaj ulliri.
0 1 qepë mesatare.
0 Shtoni qepët në tigan.
0 skuqeni për rreth 5 minuta në nxehtësi mesatare derisa të jetë e tejdukshme.
0 grini 1 karotë.
0 shtoni karotat në tigan.
0 dhe skuqeni për 2 minuta të tjera.
0 2 lb / 900 g lakër të bardhë.
0 shtoni lakër në tigan.
0 dhe skuqeni për 10-12 minuta të tjera në zjarr mesatar, duke i përzier herë pas here.
0 I rregullojmë me kripë dhe piper të zi.
0 1/2 lugë rigon.
0 1/2 lugë Paprika e ëmbël.
0 1/2 lugë hudhër pluhur.
0 1/2 lugë pluhur qepë.
0 1/2 lugë majdanoz i thatë.
0 5-6 vezë.
0 Një majë kripë.
0 shtoni lakrën në vezë dhe përzieni mirë.
0 1 lugë gjelle Miell për të gjitha përdorimet (opsionale).
0 1 lugë gjelle vaj ulliri.
0 skuqeni vetëm për 2 minuta derisa pjesa e poshtme të vendoset.
0 dhe vendoseni në furrë në 400F/200C për 4 minuta.
0 Majdanoz i freskët (sipas dëshirës).
0 Shtoni djathin Manchego (sipas dëshirës).
0 përfundoni nën brojler për 1 minutë derisa djathi të shkrihet.
0 spërkateni me majdanoz të freskët (sipas dëshirës).
0 Bëhuni gati për recetën e tretë më të shijshme 😋.
0 mm…e shijshme 😋.
0 1 lakër rreth 1 kg / 2 paund.
0 Dita juaj qoftë e mbushur me të gjitha gjërat që ju bëjnë të lumtur zemrën 🥰.
0 transferoni lakrën në një tas.
0 3 thelpinj hudhre.
0 Shtoni hudhrën në tas.
0 2 lugë sherebelë të freskët ose 1 lugë sherebelë të thatë.
0 Shtoni sherebelën në tas.
0 130 g / 4,5 oz Gruyère.
0 Shtoni djathin në tas.
0 1/4 filxhan / 30 gr parmezan.
0 Përziejini mirë.
0 450 g / 1 paund patate.
0 Shtoni patatet në tas.
0 sezonin me kripë piper të zi.
0 1/2 lugë arrëmyshk.
0 Përziejini mirë.
0 Lyejmë tavën me 1 lugë gjelle gjalpë.
0 kalojmë lakrën dhe patatet në tigan.
0 470 ml / 2 gota qumësht të plotë.
0 4 lugë salcë kosi ose krem ​​fraiche.
0 Përziejini mirë.
0 Piqeni në 375°F / 190°C për 1 orë e 20 min, derisa sipër të marrë ngjyrë kafe të artë.
0 Gjatë orës së parë, shtypni 2-3 herë perimet poshtë në lëng, duke përdorur pjesën e pasme të një luge.
0 Bëhuni gati për recetën e katërt më të shijshme 😋.
0 mm…e shijshme 😋.
0 Ngrohni 2 lugë gjelle vaj ulliri mbi nxehtësinë mesatare.
0 1 qepë.
0 Shtoni qepën dhe gatuajeni, duke e përzier shpesh, derisa të marrë ngjyrë të artë, rreth 10 minuta.
0 1 spec jeshil dhe 1 spec i kuq.
0 Një majë kripë.
0 Shtoni specat dhe ziejini duke i përzier shpesh derisa të fillojnë të zbuten, rreth 5 minuta.
0 3 thelpinj hudhre.
0 Shtoni hudhrën dhe gatuajeni, duke e trazuar, derisa të ketë aromë, rreth një minutë.
0 1 lakër e vogël.
0 Shtoni lakrën.
0 1 serrano chile ose jalapeño.
0 Shtoni djegës.
0 1/2 lugë e vogël koriandër.
0 1/2 lugë qimnon.
0 1/2 lugë fara qimnon.
0 gatuajeni, duke e trazuar, derisa lakra të jetë tharë, rreth 5 minuta.
0 I rregullojmë me kripë dhe piper.
0 1/2 lugë kajenë.
0 shtoni 14,5 oz / 411 g domate të copëtuara me lëng.
0 Ulni nxehtësinë në mesatare-të ulët, përzieni, mbulojeni pjesërisht dhe lëreni të ziejë.
0 derisa domatet të jenë gatuar dhe përzierja të jetë e trashë dhe aromatik, rreth 20 deri në 25 minuta.
0 majdanoz i freskët ose cilantro.
0 Hidhni majdanoz ose cilantro, shijoni dhe rregulloni erëzat.
0 Me anën e pasme të lugës, bëni 6 gropa në perime.
0 shtoni një vezë në çdo depresion.
0 Mbulojeni dhe gatuajeni për 5 deri në 6 minuta, derisa vezët të jenë të vendosura.
0 I spërkasim vezët me kripë, piper dhe majdanozin e mbetur dhe i servirim
0 mm…të shijshme 😋.
0 Faleminderit për shikimin, pëlqimin dhe abonimin 🥰.
0 Kalofshi një ditë të shijshme!

Author Video Description

Just pour eggs over cabbage and the result will be amazing! Healthy, easy and very delicious recipes Delicious cabbage frittata that are super easy to make and super healthy! I just love this recipe! Quick, juicy, versatile, nutritious, tastes better than pizza and very delicious! Ideal for breakfast, lunch or dinner,
and one of the most delicious cabbage recipes I’ve ever tried. Try this easy and very delicious recipe and let me know in the comments “How do you like it?, and what recipe you like the best?!”. Much love 😘
Cook, create, stay positive and have a delicious day everyone! 🥰🙋🏼‍♀️

😋 0:00 Recipe #1 Just pour eggs over the cabbage and the result will be amazing! Tastes like the best pizza you’ve ever had!

INGREDIENTS:
half a small white cabbage
1/2 tbsp butter
6 Eggs
Small piece of leek
1/2 Bell pepper
3 Champignons
Salt, Black pepper
Dill or Parsley of your choice
Parmesan and Cheddar cheese

😋 3:06 Recipe #2 Cabbage with eggs tastes better than meat! Easy, quick and very delicious dinner recipe!
Cabbage with eggs tastes better than meat! Easy, quick and very delicious dinner recipe. Delicious and quick recipe for cabbage with onions! You won’t believe how tasty it is – even more delicious than meat! I can’t believe I didn’t know about this recipe before, but now it’s become one of my favorites. It’s a simple recipe that only requires cabbage, onions, carrot, eggs and spices. The taste of the cabbage in this pie is absolutely incredible, and your whole family will devour it. Whether you’re looking for a quick lunch, dinner, or snack, this recipe is perfect. It’s so easy to make, and you’ll enjoy every step of the cooking process.

INGREDIENTS:
2 tbsp Olive oil
1 medium Onion
1 Carrot
2 lb / 900g white cabbage
5-6 Eggs
1 tbsp All purpose Flour (optional)
Manchego cheese (optional)
Fresh parsley (optional)

Season with Salt and black pepper
1/2 tsp Oregano
1/2 tsp Sweet Paprika
1/2 tsp Garlic powder
1/2 tsp Onion powder
1/2 tsp Dry Parsley

😋 9:12 Recipe #3 Better than meat! Do you have cabbage and potatoes at home?! Easy and delicious dinner!
Just like slow-cooked onions, when cabbage is cooked slowly, it transforms into a sweet and tender delight. By adding potatoes to this dish, you can easily turn it into a satisfying vegetarian main course or a delicious side dish. This cabbage gratin will definitely leave you wanting more!

INGREDIENTS:
1 cabbage about about 1 kg /2 lbs
3 garlic cloves
130g / 4.5 oz Gruyère
30g / 1/4 cup Parmesan
450g / 1 lbs potatoes
470 ml / 2 cups whole milk
4 tbsp sour cream or crème fraîche

Spices:
season with salt black pepper
1/2 tsp Nutmeg
2 tbsp fresh sage or 1 tbsp dried sage

😋 13:20 Recipe #4 Cabbage with eggs is better than meat in this easy way! Simple and delicious breakfast dinner recipe!
Today I am preparing for you a delicious recipe. This is a spicy, healthy cabbage and eggs recipe called chakchoukah. Tunisian pepper stew with poached eggs but In this version, cabbage is substituted for some of the peppers in the traditional version. Try this easy and delicious breakfast or dinner recipe for eggs and cabbage! This dish is both healthy and satisfying, and perfect for starting your day off right.

INGREDIENTS:
2 tbsp olive oil
1 onion
Pinch of salt
1 green bell pepper
1 red bell pepper
3 garlic cloves
1 small cabbage
1 serrano chile or jalapeño
14.5 oz / 411g chopped tomatoes with juice
6 eggs

1/2 tsp cayenne
1/2 tsp coriander
1/2 tsp cumin
1/2 tsp caraway seeds
Salt, Pepper to taste
fresh parsley or cilantro

Please Subscribe, Like and Share with friends and family, or I will eat your dessert 😋🤩
Thank you for watching 😘 Have a delicious day 😋

Yours, Sophie @EssenRecipes

About Essen Recipes

Hi friends, my name is Sophie.
Not everyone in this world loves to cook. However, those who love to cook are really lucky, as are their families. It’s a great experience that makes you happy and makes others happy too. If you enjoy cooking, keep it up. It’s the best feeling ever.

Video “Just pour eggs over cabbage and the result will be amazing! Healthy, easy and very delicious recipes” was uploaded on 07/02/2024 to Youtube Channel Essen Recipes