Delicious Chicken and Potato Recipes to Satisfy Your Cravings – A Weekly Must-Have for My Husband! – Video

Delicious Chicken and Potato Recipes to Satisfy Your Cravings – A Weekly Must-Have for My Husband! – Video

Indulge in the tastiest chicken and potato recipes you can make at home with these easy and delicious dinner ideas! Whether you’re in the mood for a flourless chicken and potato frittata, a creamy Marry Me chicken dish, or a quick and flavorful Chicken Stroganoff, these recipes are sure to become a weekend staple in your house. Packed with simple ingredients and bursting with flavor, these dishes are perfect for anyone who loves homemade dinners. Impress your family and friends with these mouthwatering recipes that are quick to make and taste absolutely delicious. Try them out and let us know in the comments how much you enjoyed these delightful meals. Have a scrumptious day filled with good food and happy memories!

Watch the video by Essen Recipes

0 3 vezë.
0 I rregullojmë me kripë dhe piper të zi.
0 1 lugë Herbs de Provence.
0 1 lugë gjelle kerri.
0 8 oz / 250 ml krem ​​për rrahje të rëndë.
0 Pershendetje te gjitheve 😘.
0 Ju uroj një ditë të mbushur me emocione të mira, mendime të gëzuara dhe energji pozitive 😘.
0 1 qepë.
0 Vaj ulliri.
0 shtoni qepën në tigan.
0 6-7 patate të vogla.
0 shtoni patatet në tigan.
0 I rregullojmë me kripë dhe piper të zi.
0 Spërkateni me vaj ulliri.
0 3 gjoks pule.
0 prerë në copa të vogla.
0 I rregullojmë me kripë dhe piper të zi.
0 1 lugë hudhër pluhur.
0 1/2 lugë çaji speca të kuq.
0 Shtoni pulën në tigan.
0 Hidhni në përzierjen e vezëve.
0 mbulojeni me petë.
0 Piqeni për 55 minuta në 200°C / 392°F.
0 2 domate të vogla (sipas dëshirës).
0 1 filxhan / 120 gr djathë Gruyère.
0 Domate.
0 Piqni edhe për 10 minuta të tjera derisa djathi të shkrihet.
0 Bëhuni gati për recetën e dytë më të shijshme 😋.
0 mm…e shijshme 😋.
0 3 gjokse pule
0 Përdorni një thikë të mprehtë për të rrahur gjokset e pulës në një model diamanti.
0 E rregullojmë pulën me kripë dhe piper nga të dyja anët.
0 Ngrohim vajin e ullirit dhe shkrijme gjalpin ne zjarr mesatar.
0 1/4 filxhan / 30 g miell.
0 fshijeni pulën në miell dhe shkundni çdo tepricë.
0 E skuqim pulën për 4-5 minuta nga secila anë ose derisa të marrë ngjyrë kafe të artë dhe të gatuhet.
0 3 thelpinj hudhre.
0 Transferoni në një pjatë.
0 Kaurdisni hudhrën për një minutë ose derisa të jetë aromatik.
0 shtoni 1 filxhan (240 ml) lëng pule dhe lëreni të ziejë.
0 shtoni 3/4 filxhan (180 ml) krem ​​të rëndë.
0 Shtoni 1/2 filxhan (45 g) parmezan të grirë.
0 Lëreni salcën të ziejë për disa minuta.
0 Sezoni me trumzë, rigon dhe thekon spec të kuq.
0 majë kripë.
0 1/3 filxhan (17 g) domate të thara në diell, të paketuara në vaj.
0 Shtoni domate të thara në diell.
0 Vendoseni përsëri pulën në tigan që të ngrohet, rreth 4 minuta.
0 Borziloku i freskët.
0 Bëhuni gati për recetën e tretë më të shijshme 😋.
0 mmm… e shijshme 😋.
0 700 g / 1,5 lb kofshë pule.
0 Tani do të përgatis një pjatë shumë të shijshme dhe të thjeshtë.
0 Nxehni një tigan me 2 lugë vaj ulliri mbi nxehtësinë mesatare.
0 Skuqni pulën në dy grupe në nxehtësi të lartë derisa të marrë ngjyrë të artë, 3-4 minuta.
0 Shpresoj që ju djema të keni një ditë të mrekullueshme 🤗.
0 transferojeni pulën në një pjatë.
0 përsërisni me grupin e dytë.
0 300 g / 10 oz kampionë.
0 Shtoni 1 lugë gjelle vaj ulliri në tigan.
0 Kaurdisni kërpudhat në nxehtësi mesatare/të lartë për 3-4 minuta.
0 1 qepë e verdhë.
0 Transferoni kërpudhat në një pjatë.
0 Shtoni 2 lugë gjelle gjalpë në tigan.
0 Shtoni qepët në tigan.
0 skuqni qepën në nxehtësi mesatare për 4-5 minuta.
0 Majdanoz.
0 Ulni nxehtësinë, shtoni 1 thelpi hudhër.
0 1 lugë miell.
0 1 lugë Mustardë Dijon.
0 Piper i zi.
0 Shtoni majdanozin.
0 skuqeni për 1-2 minuta në zjarr të ulët.
0 shtoni kampionët dhe pulën në tigan.
0 250 ml/ 1 filxhan Ujë të nxehtë ose lëng pule.
0 Sezoni me kripë.
0 Shtoni 1 filxhan/ 220 gr salcë kosi në tigan, përzieni dhe ziejini për 2-3 minuta të tjera mbi nxehtësinë mesatare.
0 mmm… e shijshme 😋.
0 Faleminderit për shikimin, pëlqimin dhe abonimin 🥰.
0 Ju uroj një ditë të mbarë!

Author Video Description

The tastiest chicken and potato recipes you can make at home! My husband wants it every weekend! Easy, juicy and so delicious. Hello everyone 😍🤗 ! Today I am happy to share with you a simple and delicious dinner recipe. This dish is easy to prepare and incredibly delicious, making it one of our favorites to make in our house. This is an amazing flourless chicken and potato frittata, perfect for anyone who loves easy and delicious homemade dinners 🥳 😍. Try this quick and easy recipe and let me know in the comments how you liked this delicious dish. Have a delicious day! 🤗😋

✅ 0:00 Recipe #1 This is the tastiest Chicken and Potato recipe you can make at home! Easy, juicy and so delicious!

INGREDIENTS:
3 Chicken breasts
6-7 Small Potatoes
1 Onion
8 oz /250 ml Heavy whipping cream
3 Eggs
1 cup / 120g Gruyère cheese
2 Small tomatoes (optional)

Spices:
Salt and black pepper
1/2 tsp Red pepper flakes
1 tsp Herbs de Provence
1 tsp Curry
1 tsp Garlic powder
Olive oil

✅ 3:39 Recipe #2 The Tastiest Chicken Recipe You Can Make at Home❗❗Quick, juicy and so delicious! “Marry Me” chicken!
This chicken dish is absolutely delicious – the perfect combination of creaminess, juiciness and flavor! Known as Marry Me Chicken, this is an easy, quick and inexpensive recipe that is sure to impress. Legend has it that its incredible taste can even lead to marriage proposals 💍😂

INGREDIENTS:
3 chicken breasts
Salt and black pepper
1/4 cup / 30g flour
3 tbsp olive oil
3 tbsp unsalted butter
3 garlic cloves
1/2 tsp dried oregano
Red-pepper flakes
1 cup / 240 ml low-sodium chicken stock
1/3 cup sun-dried tomatoes, packed in oil
Fresh basil
3/4 cup / 180 ml heavy cream
1/2 cup / 45g grated Parmesan

✅ 9:29 Recipe #3 The most delicious and easy chicken breast recipe you can make! Quick recipe for Chicken Stroganoff
If you love traditional beef stroganoff, try the delicious and quick recipe for Chicken Stroganoff. Golden pieces of chicken fillet with mushrooms in sour cream for an easy lunch or dinner that will take you no more than 30 minutes to prepare.

Ingredients:
700g / 1.5 lb Chicken thigh
300g /10 oz Champignons
1 Yellow Onion
1 Garlic clove
1 tsp Flour
220g / 1 cup Sour cream
3 tbsp Olive oil
2 tbsp Butter
1 tsp Dijon Mustard
250 ml/ 1 cup Hot Water or Chicken stock
Parsley
Salt, Black Pepper

Serve chicken Stroganoff hot, sprinkled with fresh parsley, with mashed potatoes, pasta or vegetables.

Please Subscribe, Like and Share with friends and family, or I will eat your dessert 😋🤩
Thank you for watching 😘 Have a delicious day 😋

Yours @EssenRecipes

About Essen Recipes

Hi friends, my name is Sophie.
Not everyone in this world loves to cook. However, those who love to cook are really lucky, as are their families. It’s a great experience that makes you happy and makes others happy too. If you enjoy cooking, keep it up. It’s the best feeling ever.

Video “The tastiest chicken and potato recipes you can make at home! My husband wants it every weekend!” was uploaded on 07/07/2024 to Youtube Channel Essen Recipes